Amikor Magyarországból egy másik uniós országba utazunk, akkor nem kell semmilyen többletdíjat fizetnünk, ha ott használjuk a mobiltelefonunkat. Ez az úgynevezett belföldi díjszabás szerinti barangolás. Nem csak a telefonálásért, hanem az SMS küldésért, valamint az adatforgalmi szolgáltatásokért is ugyan annyit fizetünk mintha itthon lennénk. Ez vonatkozik a vezetékes és a mobil hívásokra is. Ha külföldön fogadunk hívásokat és szöveges üzeneteket, akkor is ugyan ez áll fent, azaz a szolgáltató nem számlázhat többet érte, mintha Magyarországon lennénk.
Mi a Rooming?
A Rooming a barangolás, amikor egy külföldi utazás során használjuk a telefonunkat magyarországi árakon, miközben egy másik országban tartózkodunk. Amikor átlépünk egy országhatárt, akkor a szolgáltatók minden esetben egy sms-ben figyelmeztetnek bennünket arra, hogy elkezdődött a Rooming szolgáltatás és a méltányos használattal kapcsolatban is felvilágosítanak bennünket.
Szerencsések azok, akik korlátlan adatcsomagot használnak
Ha korlátlan az adatcsomagunk, akkor a korlátlan mértékben vehetjük igénybe az adatátviteli szolgáltatásokat és a szolgáltatónak kötelessége nagy volumenű adatroamingkeretet biztosítania. A volumen minden esetben a mobilcsomag árától függ. Az adatforgalomra vonatkozó határértéknek kétszer akkorának kell lennie, mint a mobilszerződés árának a roomingra vonatkozó nagyker tarifájával elosztott összege. Ez 2021-es árakon 3 euró/GB + ÁFA-t jelent. A szolgáltatónak minden esetben tájékoztatást kell adnia arra vonatkozóan, hogy mekkora a keretünk a barangolásra. Ha ennél nagyobb lesz a barangolásunk, akkor biztosak lehetünk abban, hogy többletdíjat fognak majd kiszámlázni.
A szolgáltatók ellenőrizhetnek bennünket
Minden szolgáltatónak lehetősége nyílik arra, hogy nyomonkövesse a barangolásainkat. Ha például 2 hónap alatt többet tartózkodunk külföldön, mint otthon, akkor az nem számíthat barangolásnak. A méltányos használatra vonatkozó feltételeket mindenképpen be kell tartani. Ha megszegtük a szabályt akkor a szolgáltató erről értesítés küld és 14 napon belül kell tisztáznunk a helyzetet. Ha a fogyasztásunk a későbbiekben is külföldön lesz magasabb, akkor a szolgáltatónak jogában áll többletdíjat kiszámláznia. A többletdíjak maximalizálva vannak így hanghívásonként 3,2 eurocent/perc, sms esetén 1 eurocent és az adathasználat pedig 3 euro/GB. Ezek a 2021-ben érvényes díjszabások.
Nézzük meg például a Telekom árait
A Mobil xs, Mobil s és a Mobil m csomagok esetében 37 Ft/perc, ha már elfogyott a csomagban foglalt limitünk, sms-t pedig 25 Forintért tudunk küldeni. A korlátlan Mobil L és Mobil XL csomagoknál az L csomagnál ki kell fizetnünk a 37 Forintos díjat, míg az XL csomag esetében annyi hívást indíthatunk ingyenesen amennyit szeretnénk, mert azt korlátlanul tartalmazza. Az XL csomag tekintetében az sms-ek száma korlátozva van 1000 darabra bár nem valószínű, hogy egy vagy két hét alatt ennyi sms-t el szeretnénk küldeni.
2022. áprilisában az Európai Tanács jóváhagyta, hogy a következő 10 évben se legyen lehetőségük a szolgáltatóknak külön költséget felszámítani, így többletköltség nélkül lehet továbbra is barangolni az EU országaiban. A jelenlegi szabályozás 2022. június 30-án jár le, de ezt már meg is hosszabbították egészen 2032. júniusáig. Ez a rendelet július elsején fog életbe lépni. Tehát ezután sem kell attól tartanunk, hogy egy nyaralás során, ha felhívjuk itthon maradt barátainkat vagy családtagjainkat, akkor hatalmas telefonszámla fog ránk itthon várni. Az Európai Tanács jóváhagyása szerint 3 egymást követő hónap számíthat maximum barangolásnak és ha efelett vesszük igénybe, akkor a szolgáltatónk egy külföldi tarifatáblázatot alkalmazhat és befizettetheti velünk a többletköltségeket.