Amikor elérkezik a nyílászárók cseréjének ideje, akkor a lakástulajdonosok gyakorta nehéz döntés előtt állnak. A szívünk azt mondaná, hogy fa nyílászáró, hiszen azok szebbek és természetközelibbek, míg a műanyag ablakok olcsóbbak és könnyebb a karbantartásuk is. A fa és műanyag nyílászáró vita szinte évre évre előbukkan. Valójában azonban összesen 5 tényezőt kell vizsgálni: esztétika, funkció, karbantartás, környezeti hatás és ár-érték arány.
Esztétika
A fa ablakok kinézetét semmi sem múlhatja felül. Kevesen szállnának vitába ezzel a kijelentéssel. Akár új építésű akár régi építésű ingatlanról van szó, a fa szépsége mindegyik esetében jobban mutat. A fa természetes tulajdonságokkal rendelkezik és a műanyag alternatívákkal szemben egyértelmű esztétikai előnyt képvisel. A fa nyílászárók hagyományos és egyben fényűző hatást keltenek főleg a régebbi stílusban épült házak esetében. A fa hatású műanyag ablakok csak halvány utánzatai a fa ablakoknak. Távolról nehéz a különbséget észrevenni, de közelről már szembeötlő lesz.
Funkció
A fából készült ablakok teljesen úgy működnek, mint a műanyag ablakok. Ha a régi rossz faablakokat műanyag ablakokra cseréljük, akkor csábító lehet az ajánlat. A műanyag nem rothad el, nem engedi be a huzatot, jobban szigetel. A mai modern fa nyílászárók azonban ma már ugyan olyan magas színvonalon készülnek, mint műanyag társaik, így képesek távoltartani a hideget, a zajt és még biztonságosak is. A fa nyílászárókba beépített modern zárak is képesek azt a biztonságot nyújtani, mint műanyag társaik. A fa ablakokat és ajtókat ma már úgy gyártják, hogy az összes építési előírásnak tökéletesen megfeleljenek. Megrendelhetők dupla vagy akár tripla üvegezéssel is.
Karbantartás
Talán furcsa lesz ez a kijelentés, de a fa nyílászárók könnyebben karbantarthatók, mint a műanyagok. Sokan gondolják úgy, hogy a műanyag nyílászárók sokáig tartanak, míg a fa elkorhad és gyakorta igényel újrafestést. A fa nyílászárók becsült élettartama kétszerese a műanyagokénak. Ez körülbelül 60 évet jelent. Talán mi magunk is láthatunk erre példát a régi házaknál, így akár 100 éves fa ablakokkal is találkozhatunk. A műanyagok néhány év múlva elszíneződnek vagy megtöredeznek és ez ellen nem lehet védekezni csak nyílászáró cserével. A fa kereteket 2-3 évente át kell csiszolni és újrafesteni, viszont cserébe akár 60 évig is tökéletesek maradnak. A fa másik előnye, hogy a színét is akkor változtatjuk meg amikor és amilyenre mi szeretnénk.
Környezeti hatások
A fából készült nyílászárók környezetbarátabbak, ezt senki sem vonhatja kétségbe. Mi történik vajon azokkal a műanyag ablakokkal és ajtókkal, amelyeket leselejteznek, kicserélnek? Kutatások alapján ezeknek több mint 80 százaléka a szemétlerakókba kerül, hiába vélik úgy sokan, hogy újrahasznosítják azokat. A műanyagok újrahasznosítása még talán most is gyerekcipőben jár. Ezzel szemben a fa nyílászárók sokkal fenntarthatóbbak és környezetbarátabbak.
Ár-érték arány
A fa nyílászárók valódi értéket képesek adni. Egy fa nyílászáróval rendelkező ingatlant nagy valószínűséggel sokkal hamarabb el lehet majd adni, mint műanyag nyílászárós társát. Ha nem hosszú távra tervezünk és nem szeretnénk sokat költeni otthonunkra, akkor kétségkívül a műanyag mellett érdemes döntenünk, de tisztában kell lennünk azzal is, hogy az ingatlan értékét csökkenteni fogja. Egy korabeli ingatlan esetében meg sem kell próbálni a műanyag nyílászárókat beépíteni, hiszen azok nem korhűek.
Talán segíthettünk cikkünkkel abban, hogy minden kétséget eloszlassunk és inkább a szívünkre hallgassunk és az olcsóbb műanyag nyílászárók helyett – ha tehetjük és módunkban áll, – akkor inkább a gyönyörű fa nyílászárókat részesítsük előnyben.