Az okosóra egy olyan hordozható eszköz, amelyet csuklónkon viselhetünk. Az okosórák is érintőképernyőt használnak, akárcsak az okostelefonok és különféle alkalmazásokat kínálnak, valamint gyakorta rögzítik a pulzusszámot, a napi megtett lépésszámot és még sok mást. Az Apple Watch megjelenése óta egyre több cég kínálja a különféle modelljeit. A fogyasztók többsége nagyra értékeli azt, hogy ezt az órát, miniszámítógépet használhatják a szabadidős tevékenységekhez is.
Okosórák története dióhéjban
Digitális órákat már évtizedek óta hordunk, amelyek esetleg számológéppel is rendelkeznek – de csak a 2010-es évek végén dobták piacra az okosórákat, amelyek különleges programokkal, képességekkel is bírnak. A Samsung, az Apple és a Sony volt az, akik először jelentkeztek a piacon az okosórákkal, de talán kevesen tudják, hogy az első okosórát egy kis startup cégnek köszönhetjük. 2013-ban a Pebble jelentette be először, hogy elkészítette az okosóráját. Szerencsére finanszírozókban nem volt hiány, így több mint egymillió darabot tudtak legyártani első körben. A szilícium völgyben csak ezután kezdtek el ráfordulni az okosórákra, ahol egy kicsit másfajta órákat kezdtek el tervezni. A Garmin és Fenix olyan órákat támogatott inkább, amelyek sokkal strapabíróbbak és különféle érzékelőkkel és nyomkövetővel látták el őket. A terepjáró expedíciók támogatására is optimalizálták ezáltal új piacokat is nyitottak. A Suunto volt az, aki már a búvárkodásra is optimalizálta óráját, így a búvárok már sokkal hosszabb ideig is lent tartózkodhattak a víz alatt, miközben okosórájukat viselték.
Mit tudnak az okosórák?
A legtöbb okosóra egy sor alapfunkciót lát el és mint már írtuk léteznek speciális célokra kifejlesztett órák is. Az okosórák képesek értesítések megjelenítésére, így figyelmeztetnek a fontosabb eseményekre vagy tevékenységekre. Az Apple Watch-ok már esésérzékelőt is tartalmaznak. Ha az okosóra viselés közben leesne, akkor az óra érzékeli ezt a mozgást és értesítéseket küld. Amennyiben az okosóra tulajdonosa nem reagál az értesítésekre úgy riasztja a hatóságokat. Az okosórák ezen felül különféle alkalmazásokat is támogatnak, amelyek jellemzően az Apple-hoz vagy a Google-hoz kötődnek. Ilyen különleges alkalmazásokkal rendelkeznek a búvárórák és a túrázó órák. Az okosórák képesek kezelni a médiát, azaz, ha okostelefonunkkal párosítjuk, akkor a média lejátszás is elérhető rajta. Az Apple AirPodson zenehallgatás közben az okosóránkon módosíthatjuk a hangerőt vagy váltogathatjuk a zeneszámokat. Az okosórák némelyike támogatja a hangdiktálás funkciót. A fitneszkövetés funkció segítségével folyamatosan nyomon követhetjük pulzusszámunkat vagy számolhatjuk a naponta megtett lépéseinket. A legtöbb óra képes a GPS helymeghatározásra és fogadja a helyspecifikus értesítéseket. A modern okosórák már olyan akkumulátorokkal rendelkeznek, amelyek egy napot is kibírnak töltés nélkül és még ezután is rendelkeznek némi tartalékkal. Normál használat mellett körülbelül 18 órát biztosan kibírnak a jobb minőségű okosórák. A Pebble okosórái akár 2-3 napon keresztül is bírják töltés nélkül.
Az okosórák tulajdonképpen egy piaci rést töltenek be, hiszen arra tervezték őket, hogy helyettesítsék a mechanikus órákat és emellett okostelefon függőek is. Erre az órára úgy kell gondolnunk, mint egy telefonunkat támogató eszközre, amelyet a csuklónkon hordunk. Egy másik piaci rést pedig azok az okosórák töltenek be, amelyek speciális felhasználásra lettek tervezve. Ilyenek a búvár vagy a katonai esetleg a terepre szánt okosórák. Ma már egyre többen viselik ezeket a különleges órákat, amelyek tényleg segítenek egy kicsit a tájékozódásban, a sportolásban és még az egészségmegőrzésben is.