A Pilates edzéseket feltalálójáról, Joseph Pilatesről nevezték el. Két különböző változata létezik a Pilates edzéseknek.
Mi is pontosan a Pilates?
Az 1920-as években fejlesztették ki a Pilates edzést, amely az elmúlt évtizedekben vált egyre népszerűbbé. Egy olyan edzésrendszert takar, amely a gerincre és a törzsünk izomcsoportjára összpontosít. Célja, hogy fejlessze az erőnket és a rugalmasságunkat. A Pilates során olyan mozdulatokat használunk, amelyek a test összehangoltságát, a testtartást és a légzést is támogatják. Elsőre könnyűnek tűnhetnek a gyakorlatok, de amint végre kell azokat hajtani máris kihívást jelentenek sokak számára. A Pilates órák célja, hogy kortól és fittségi szinttől függetlenül mindenki számára elérhető legyen és segítsen a fittség fenntartásában, valamint az esetleges sérülések rehabilitációjában. A Pilates egyik fajtáját szőnyegen végezzük, jógamatracon, míg az eszközalapú edzés során speciális berendezések segítségével zajlanak az órák. A szőnyeges órákat végezhetjük mozgásstúdióban vagy akár otthon is. Ha a felszerelésre is szükség van, akkor érdemesebb stúdióba menni.
Tonizáló gyakorlat
A PIlates a kisebb izomcsoportok erősítésén dolgozik és a testtartást is javítja. Kiválóan alkalmas az izomtónusok növelésére úgy, hogy közben nem károsítja az egészségünket. Ezért használják a táncosok is a karcsú alak fenntartására. Pilats szerint a gyakorlatok ezen felül képesek arra is, hogy az esetleges sérülések esélyét is nagyban lecsökkentse.
Mire számítsunk, ha Pilates edzésre járunk?
Amennyiben Pilates órán való részvételt tervezünk, úgy először el kell döntenünk, hogy a szőnyeges vagy az eszközös változatot szeretnénk kipróbálni. Ha otthonunk kényelméből szeretnénk kipróbálni, akkor csak a szőnyeges verzió jöhet számításba. Az edzők többsége amúgy a szőnyeges edzést javasolja első körben, hiszen ezeken az edzéseken a Pilates alapjait lehet elsajátítani. Majd ezeket a szőnyeges gyakorlatokat lehet később beépíteni az eszközös Pilates órákba. Ha elmegyünk egy Pilates órára, akkor sok apróbb mozgásra számítsunk, amelyek kezdetben nem tűnnek nagyon nehéznek, de ahogy sorba végezzük a gyakorlatokat rá fogunk jönni, hogy nem is olyan könnyűek. Az első óra után olyan területeken is érzünk majd izomlázat, ahol nem is gondolnánk, hogy izomzattal rendelkezünk.
Melyek a Pilates előnyei?
A jobb testtartás, a tónusosabb izmok, ez a kettő biztosan a Pilates nagy előnye. A Pilates emellett a mozgásformák révén a mindennapi életvitelünket is javítja. Hasznos lehet, ha éppen egy sérülésből épülünk fel, hiszen ez az egyik legjobb rehabilitációs mozgásforma.
Mire figyeljünk?
A Pilates edzést mindig alkalmazhatjuk, hiszen kortól, nemtől, edzettségi szinttől és sérüléstől függetlenül bárki vállalhatja az edzést. Egy képzett oktató pontosan tudni fogja, hogy mely mozgás engedélyezett adott esetben, és mely nem. Ha mégis fájdalmat tapasztalunk egy-egy edzés során akkor a gyakorlatok kell módosítani vagy esetleg elhagyni. Fájdalom esetén érdemes egyeztetni az oktatóval is. Óra előtt tartózkodjunk az étkezéstől, hiszen hasizom munkát is fogunk végezni, de az viszont fontos, hogy óra előtt mindenképpen igyunk sok vizet, ami hidratál.
És végül a Pilates vagy a jóga mellett tegyük le a voksunkat?
A két mozgás között fellelhetünk jó pár hasonlóságot. Ilyen a rugalmasság javítása, de összességében elmondhatjuk, hogy azért igen különbözőek. Ezeket inkább egymás kiegészítéseként érdemes alkalmazni. Az életkor függvényében sokszor inkább a Pilates az, ami javasolt, hiszen idősebb korban a jóga gyakorlatokat az ízületi problémák miatt sokkal nehezebb elvégezni, kivitelezni.